Strona w budowie. Brak możliwości zakupu kursów.

Egzaminy CNaVT

Certificaat Nederlands als Vreemde Taal (CNaVT) poświadcza poziom opanowania języka niderlandzkiego jako języka obcego, na całym świecie.

Wybierz kurs
W 2013 roku bardzo uroczyście obchodziliśmy 20-lecie Fundacji z udziałem ważnych gości. Był też, oczywiście tort, który musieliśmy uwiecznić! Jego smaku nie oddaje jednak żadne zdjęcie. Pozostawiamy to Państwa bogatej wyobraźni ... 
Konsekwentnie funkcjonujemy jako organizacja pozarządowa, non-profit (bez działalności gospodarczej) i nie prowadząca działalności pożytku publicznego. Siedzibą Fundacji pozostaje "Dom Holenderski" w Warszawie na Saskiej Kępie, przy ul. Katowickiej 9.
W roku 2020 nadal działamy, chociaż w ostatnim roku nastąpiły zmiany (m.in. Statut Fundacji DH oraz skład Zarządu), o których niedługo napiszemy więcej ...
Fundacja prowadzi kursy języka niderlandzkiego (semestralne i wakacyjne) oraz przygotowuje do egzaminów CNaVT, które są przeprowadzane zawsze w maju, w "Domu Holenderskim".
„Fundacja „Dom Holenderski” jest instytucją znaną również poza granicami Polski. Odnotowana jest w niderlandzkim i flamandzkim wykazie Kulturalnych i Naukowych Instytucji Zagranicznych oraz w jednym z najważniejszych zabytków Flandrii – Ijzertoren w Diksmuide.

Skład zarządu
Fundacji „Dom Holenderski”

Agnieszka Bienias
Prezes
604 790 498

Tadeusz Bienias
Członek Zarządu

Maciej Ogrodniczuk
Członek Zarządu

Prof. dr hab. Ryszard Żelichowski
Fundator
tel. 668 280 840

UWAGA! Zmiana banku i numeru konta!
Konto w BNP PARIBAS Nr 21160014621740857790000005

Niderlandy z awangardowym zacięciem w centrum Warszawy

Dzięki hojnej donacji profesora Manfreda Lachsa, pierwszego Prezesa Fundacji „Dom Holenderski” (założonej w 1992 r.), otrzymaliśmy zabytkowy budynek (tzw. willę rodziny Lachertów) przy ul. Katowickiej 9 na Saskiej Kępie w Warszawie. Budynek nazwaliśmy „Domem Holenderskim”.

Odtąd na mapie kulturalnej stolicy i w jej życiu społecznym „Dom Holenderski” zaczął odgrywać ważną rolę jako miejsce spotkań przyjaciół i sympatyków Królestwa Niderlandów.

"Dom Holenderski" był wcześniej willą rodziny Lachertów.

Stanowi ona przykład modernistycznego i funkcjonalnego nurtu w architekturze początków XX wieku. Jest zabytkiem wpisanym do Rejestru Zabytków m.st. Warszawy.

Dzięki staraniom Fundacji „DH”, willa żyje i jest w dobrym stanie. Cieszy oczy odwiedzających go gości oraz licznie wizytujących to miejsce, grup turystycznych i studentów architektury.

W „Domu Holenderskim” odbywają się odczyty, pokazy filmowe, spotkania z przybywającymi do Polski gośćmi z Niderlandów i Holendrami mieszkającymi w naszym kraju, nauczanie języka niderlandzkiego na kursach całorocznych i wakacyjnych, egzaminy wg standardów CNaVT.

Uczestnicy spotkań mają okazję prowadzić konwersację w języku niderlandzkim z zapraszanymi gośćmi, śpiewać piosenki, czytać literaturę i poezję, organizować konkursy i wspólnie się bawić.
W „Domu Holenderskim” jest biblioteka książek w języku polskim – wydanych w Polsce tłumaczeń i niderlandzkim – oryginalnych wydań znanych i mniej znanych książek.

Wybitni przedstawiciele polskiej architektury modernistycznej

Bohdan Lachert (1900 – 1987) i Józef Szanajca (1902 – 1939) – wybitni przedstawiciele polskiej architektury modernistycznej – tworzyli jeden z najbardziej płodnych i twórczych zespołów międzywojnia. Ich kilkunastoletnią współpracę i niecodzienną relację brutalnie przerwała wojna. Józef Szanajca zginął od kuli podczas patrolu w nocy z 24 na 25 września 1939 roku.

O obu tych architektach, a m.in. o willi Lachertów, można przeczytać pod tym linkiem: http://www.saskakepa.waw.pl/nagroda/o-patronach