Strona w budowie. Brak możliwości zakupu kursów.
Egzaminy CNaVT
Certificaat Nederlands als Vreemde Taal (CNaVT) poświadcza poziom opanowania języka niderlandzkiego jako języka obcego, na całym świecie.
Wybierz kursSkład zarządu
Fundacji „Dom Holenderski”
Agnieszka Bienias
Prezes
604 790 498
Tadeusz Bienias
Członek Zarządu
Maciej Ogrodniczuk
Członek Zarządu
Prof. dr hab. Ryszard Żelichowski
Fundator
tel. 668 280 840
UWAGA! Zmiana banku i numeru konta!
Konto w BNP PARIBAS Nr 21160014621740857790000005
Niderlandy z awangardowym zacięciem w centrum Warszawy
Dzięki hojnej donacji profesora Manfreda Lachsa, pierwszego Prezesa Fundacji „Dom Holenderski” (założonej w 1992 r.), otrzymaliśmy zabytkowy budynek (tzw. willę rodziny Lachertów) przy ul. Katowickiej 9 na Saskiej Kępie w Warszawie. Budynek nazwaliśmy „Domem Holenderskim”.
Odtąd na mapie kulturalnej stolicy i w jej życiu społecznym „Dom Holenderski” zaczął odgrywać ważną rolę jako miejsce spotkań przyjaciół i sympatyków Królestwa Niderlandów.
"Dom Holenderski" był wcześniej willą rodziny Lachertów.
Stanowi ona przykład modernistycznego i funkcjonalnego nurtu w architekturze początków XX wieku. Jest zabytkiem wpisanym do Rejestru Zabytków m.st. Warszawy.
Dzięki staraniom Fundacji „DH”, willa żyje i jest w dobrym stanie. Cieszy oczy odwiedzających go gości oraz licznie wizytujących to miejsce, grup turystycznych i studentów architektury.
W „Domu Holenderskim” odbywają się odczyty, pokazy filmowe, spotkania z przybywającymi do Polski gośćmi z Niderlandów i Holendrami mieszkającymi w naszym kraju, nauczanie języka niderlandzkiego na kursach całorocznych i wakacyjnych, egzaminy wg standardów CNaVT.
Uczestnicy spotkań mają okazję prowadzić konwersację w języku niderlandzkim z zapraszanymi gośćmi, śpiewać piosenki, czytać literaturę i poezję, organizować konkursy i wspólnie się bawić.
W „Domu Holenderskim” jest biblioteka książek w języku polskim – wydanych w Polsce tłumaczeń i niderlandzkim – oryginalnych wydań znanych i mniej znanych książek.
Wybitni przedstawiciele polskiej architektury modernistycznej
Bohdan Lachert (1900 – 1987) i Józef Szanajca (1902 – 1939) – wybitni przedstawiciele polskiej architektury modernistycznej – tworzyli jeden z najbardziej płodnych i twórczych zespołów międzywojnia. Ich kilkunastoletnią współpracę i niecodzienną relację brutalnie przerwała wojna. Józef Szanajca zginął od kuli podczas patrolu w nocy z 24 na 25 września 1939 roku.
O obu tych architektach, a m.in. o willi Lachertów, można przeczytać pod tym linkiem: http://www.saskakepa.waw.pl/nagroda/o-patronach